Aukcje nieruchomości

Warto wiedzieć, że nieruchomości można nabyć na aukcjach. Pewnie myślisz „Tam na pewno będzie taniej!”. W większości przypadków – rzeczywiście tak będzie. Możesz trafić tam na naprawdę świetną okazję. Jednak pamiętaj, aby porządnie się przygotować. Na takie aukcje trafiają też nieruchomości „z problemami”. Dlaczego? To proste. Tam jest je dużo łatwiej sprzedać. Więc zanim zdecydujesz się na aukcje zapoznaj się z moim materiałem.

Zacznijmy jednak od tego jakie są rodzaje aukcji nieruchomości.

Aukcje standardowe

To aukcje nieruchomości organizowane przez Auction House. Zanim się na nie zdecydujesz zapoznaj się z Legal Pack i zasadami aukcji. Jeżeli coś jest niejasne to koniecznie skorzystaj z pomocy prawnika. Takie aukcje mogą mieć różne terminy i warunki. Musisz wiedzieć, że wygranie takiej aukcji równa się z exchange of contract. Co to znaczy? To znaczy, że po wygraniu nie możesz się już wycofać. Musisz zapłacić completion w określonym terminie. Zazwyczaj jest to 28 dni od momentu exchange. W innym wypadku będziesz musiał zapłacić karę.

Koszty na aukcjach standardowych

Wszystkie koszty zawarte są w warunkach i zasadach aukcji. Dlatego takie ważne jest aby się z nimi zapoznać i je zrozumieć.  Zazwyczaj gdy wygra się aukcje nieruchomości trzeba zapłacić 10% depozytu. Każdy dom aukcyjny ma też swoje opłaty do zapłaty. Dochodzą również koszty prawników. Przeważnie obu stron. Może też być doliczona wycena i survey. Warto też jest mieć prawników znanych z pracy z domami aukcyjnymi. Dzięki temu możesz wymagać od nich szybszego działania.

Odtwórz wideo

Aukcje internetowe

Kolejne aukcje nieruchomości to aukcje internetowe. Jest to nowoczesna metoda zakupu nieruchomości. Portale takie jak: „I am sold” działają podobnie do Ebaya.  Wybierasz podstawowe warunki takie jak lokalizacja czy cena. Następnie wyszukujesz dostępne oferty. Gdy już uda Ci się znaleźć najlepszą dla Ciebie możesz zobaczyć jak przebiega aukcja. Znajdziesz tam także wszystkie informację o danym budynku.

Pamiętaj jednak, że ten rodzaj aukcji działa na innych zasadach niż standardowe aukcje. Zazwyczaj mają wyższe opłaty.  Często wynosi one 5% ceny nieruchomości. W tym przypadku także są niezwracane w przypadku wycofania się. Na aukcjach internetowych również musisz zapłacić completion w określonym terminie. Termin ten jednak jest przeważnie dłuższy niż na aukcjach standardowych (najczęściej 56dni).

„Wybrałem, chcę licytować, co dalej?”

Ważne jest aby pamiętać, że w obu przypadkach termin zapłaty nie jest długi.  Najlepiej jest przygotować finanse już przed przystąpieniem. Dobrze jest zapoznać się z dostępnymi metodami finansowania nieruchomości. W moim poprzednim artykule opisałam konwencjonalne metody finansowania. Szczególnie zwróć uwagę na kredyt typu Bridge. Z zasady ciężko jest się ‘wyrobić’ w czasie ze zwykłym kredytem typu residential lub Buy to Let.

Podsumowując aukcje nieruchomości mogą być naprawdę świetną okazją na zakup pierwszej nieruchomości. Musisz się jednak porządnie przygotować. Pamiętaj żeby dokładnie przed aukcja sprawdzić legal pack. Jeżeli planujesz kupno domu do remontu koniecznie dolicz koszty finansowania. Upewnij się również, że osoby prowadzące transakcję mają doświadczenie. Tutaj liczy się wiedza i szybkie reakcje!

Podziel się:

Facebook
LinkedIn

Najnowsze wpisy

Viewing nieruchomości – co sprawdzić?

Viewing nieruchomości – co sprawdzić? Czy planujesz kupić nieruchomość ? Czy wiesz na co zwrócić uwagę ? Jeżeli nie to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Zakup

Plusy i minusy sourcingu nieruchomości

Sourcing nieruchomości w Wielkiej Brytanii to działalność, która polega na znalezieniu i pozyskaniu nieruchomości w imieniu inwestorów lub klientów. Osoby zajmujące się tym zawodem, zwane

Sourcing Nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii stanowi fascynujące pole do inwestycji i działalności. Jednak, aby osiągnąć sukces w tej konkurencyjnej branży, niezbędne jest zrozumienie i opanowanie

Napisz do mnie jeśli masz dodatkowe pytania

Magdalena Adigwe