HMO – wynajem i zarządzanie w UK

Wynajmowanie nieruchomośći HMO to jedna z najbardziej popularnych form zarabiania pieniędzy na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Jest to metoda, która pozwala na zbudowanie solidnego cashflow, aczkolwiek jest regulowana przez wiele wymogów o których musimy wiedzieć zanim się podejmiemy wynajmu nieruchomości jako HMO.

Co to jest HMO?

HMO czyli House of Multiple Occupation, jest to nieruchomość w której mieszkają 3 lub więcej niespokrewnionych ze sobą osób i dzielą one ze sobą przynajmniej jedną ze wspólnych części domu tj. łazienka i kuchnia. Innymi słowy HMO to nieruchomość wynajmowana na pokoje. Przy tej formie wynajmu jesteś zarówno landlordem jak i osobą odpowiedzialną za płacenie rachunków.

Dom HMO możemy wynajmować bez licencji bądź z licenjcą. Wszystko zależy od tego ile mieszka osób w naszej nieruchomości i jakie są wymogi Council’u w naszej okolicy. Najczęściej licencja jest wymagana, gdy w domu mieszka 5 lub więcęj osób, aczkolwiek te zasady nie są ujdenolicone, dlatego trzeba je zawsze sprawdzić w lokalnym Councilu. Przed przyznaniem licencji HMO danej nieruchomości, Council przeprowadza inspekcję i sprawdza czy nieruchomość spełnia wszystkie wymogi.

 

Jakie wymogi musi spełniać nieruchomość HMO?

Nieruchomość HMO jest obłożona różnymi regulacjami, które trzeba spełnić. Nieruchomość musi mieć:

 • działający alarm przeciwpożarowy, potwierdzony certyfikatem, który jest odnawiany co roku,
 • wszystkie drzwi do pokojów i kuchni muszą być drzwiami przeciwpożarowymi,
 • pokoje powinny mieć zainstalowane samozamykacze w drzwiach tzw. przekręcane zamki w drzwiach (thumb turn),
 • ważny certyfikat instalacji gazowej (Gas Certificate), który jest sprawdzany przynajmniej raz do roku,
 • ważny certyfikat instalacji elektrycznej (Electrical Certifcate), który jest sprawdzany raz na 5 lat,
 • aktualny certyfikat energetyczny (Energy Performance Certificate) na poziomie minimum E,
 • jeśli wymagana, to ważna licencja HMO,
 • ilośc łazienek zgodną z wytycznymi Councilu,
 • kuchnię wyposażoną w odpowiednią ilość sprzętu (white goods), zgodnie z regulacjami lokalnego Councilu.

Regulacji jest o wiele więcej, trzeba się z nimi zapoznać na stronie lokalnego Councilu i przystosować nieruchomość do opisanych wymogów.

Interesujesz się wynajmem nieruchomości jako HMO? Chcesz się dowiedzieć jakie są regulacje i jak zarządzać wynajmem HMO? Jeśli TAK, to polecam Ci mój kurs: Wynajem nieruchomości w UK – wszystko, co musi wiedzieć inwestor (magdalena.life)

Obowiązki landlorda czyli nasze, gdy wynajmujemy HMO.

Gdy wynajmujesz dom w UK to jesteś prawnie zobilgowany do przestrzegania pewnych zasad związanych ze stanem nieruchomości (wymogi opisane powyżej) i przeprowadzenia procesu wynajmu.

Naszymi obowiązkami w stosunku do wynajmujacych jest między innymi wręczenie im tak zwanego „welcome pack”, który będzie zawierał nasze dane osobowe i kontaktowe (albo osoby, która zarządza nieruchomością); booklet „How to rent” w wersji hard copy; wszystkie potwierdzenia ważnych certyfikatów wymaganych przez regulacjie HMO; listę wyposażenia domu; informację o wilekości wpłacanego depozytu i o tym jak jest on chroniony, w jaki sposób przechowujesz ich dane osobowe (GDPR policy).

Twoim obowiązkiem jest również sprawdzenie czy Twoi potencjalni lokatorzy mają prawo do wynajmu nireuchomości w UK tzw. right to rent check.

Ważne: Pamiętaj, aby wręczyć lokatorowi wszystkie wymagane dokumenty w „welcome pack”, jeżeli pominiesz chociażby jeden dokument, nie będziesz miał możliwości wręczenia lokatorowi section 21 (wypowiedzenie umowy najmu bez powodu) w razie konieczności.

 

Obowiązki wynajmujących

W HMO zarówno my jako landlordzi jaki i nasi lokatorzy jesteśmy zobligowani do wywiązywania się z pewnych obowiązków. Regulacja 10  określa wszystkie obowiązki nałożone na lokatorów:

 • każdy użytkownik HMO powinien zachowywać się w sposób, który niebędzie utrudnial ani frustrował zarządcy nieruchomości w wykonywaniu jego obowiązków,
 • zezwalać zarządcy na wejście do lokalu mieszkalnego w celu wykonywania jego obowiązków,
 • dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć uszkodzenia czegokolwiek w nieruchomości,
 • przechowywwać i usuwać śmieci zgodnie z ustaleniami zarządcy.

Zapraszam Cię na moje pozostałe kanały Facebook i YouTube, gdzie zamieszczam najnowsze informacje ze świata nieruchomości w UK.

Podziel się:

Facebook
LinkedIn

Najnowsze wpisy

Viewing nieruchomości – co sprawdzić?

Viewing nieruchomości – co sprawdzić? Czy planujesz kupić nieruchomość ? Czy wiesz na co zwrócić uwagę ? Jeżeli nie to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Zakup

Plusy i minusy sourcingu nieruchomości

Sourcing nieruchomości w Wielkiej Brytanii to działalność, która polega na znalezieniu i pozyskaniu nieruchomości w imieniu inwestorów lub klientów. Osoby zajmujące się tym zawodem, zwane

Sourcing Nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii stanowi fascynujące pole do inwestycji i działalności. Jednak, aby osiągnąć sukces w tej konkurencyjnej branży, niezbędne jest zrozumienie i opanowanie

Napisz do mnie jeśli masz dodatkowe pytania

Magdalena Adigwe