Inwestowanie w nieruchomości bez pieniędzy – 3 najlepsze strategie

Nie zawsze musisz mieć duży kapitał, czy nawet wkład własny, aby kupić pierwszy dom czy mieszkanie. Inwestowanie w nieruchomości bez pieniędzy jest możliwe – poznaj 3 najlepsze strategie, które sama przetestowałam.

Początki bywają trudne

Jeśli marzysz, aby zostać inwestorem nieruchomości w UK, ale nie masz kapitału – nie rezygnuj!

Sama byłam w podobnej sytuacji. Kiedy przyjechałam do UK w 2007 roku to nie myślałam o inwestowaniu w nieruchomości. Jedynym realnym marzeniem na tamten czas było zdobycie jakiejkolwiek pracy. Potem były studia, etat na stanowisku regionalnego menedżera w opiece i całkiem dobre pieniądze, ale też zmęczenie, brak czasu i satysfakcji.

W 2016 roku postanowiłam, że zostanę inwestorem. Był tylko jeden, całkiem duży problem – brak jakichkolwiek pieniędzy na start. Postanowiłam się nie poddać i znaleźć sposób, na realizację swojego marzenia.

Jaki? Wybrałam konkretne strategie i tak zaczęłam inwestowanie w nieruchomości bez pieniędzy, zdobyłam doświadczenie i poznałam wiele wartościowych osób.

Zacznij inwestowanie w nieruchomości bez pieniędzy od deal sourcing

Pierwszą ze strategii jest deal sourcing czyli przekazywanie okazji inwestycyjnych innym inwestorom za określoną opłatą.

To świetny wybór nie tylko dlatego, że możesz zacząć inwestowanie w nieruchomości bez pieniędzy, ale także poznać rynek, zebrać ekipę remontową, czy pozyskać inwestorów. Możliwe, że w przyszłości wykorzystasz zbudowane z nimi relacje, aby wspólnie zrobić deal na zasadzie Joint Venture (JV).

Zanim zaczniesz deal sourcing warto, abyś przeprowadził badanie rynku czyli dowiedział się jakie strategie najlepiej działają w Twoim mieście – czy bardziej popularne są flip, a może nieruchomości na wynajem. Porozmawiaj też z inwestorami, którzy już działają na rynku i nawiąż relacje z agencjami.

Pamiętaj zadaniem sourcera jest szukanie idealnych okazji, a to wymaga dużo czasu. Nie od razu agent będzie do Ciebie dzwonił ze świetnymi okazjami, ale warto być wytrwałym w tym co się robi.

Oprócz samej nieruchomości w swojej ofercie możesz też zawrzeć opcję przeprowadzenia remontu, czy późniejszego zarządzania. Wielu doświadczonych inwestorów zapłaci nawet parę tysięcy funtów za dobre okazje, sprawdzony team i osobę która świetnie zna miasto.

Przy tworzeniu oferty, pamiętaj żeby rzetelnie oceniać wartości domów po remoncie oraz obejmować wszystkie koszty (włącznie z Twoim finding fee). Czym bardziej profesjonalna oferta, tym Twoje szanse na pozyskanie inwestora rosną.

A jeśli potrzebujesz wsparcia przy stworzeniu oferty albo nie jesteś pewien, czy konkretny deal jest strzałem w przysłowiową dziesiątkę, zapraszam Cię na konsultację ANALIZA DEALA.

A wracając do deal sourcing, pamiętaj, że to nie tylko sposób inwestowanie w nieruchomości bez pieniędzy, ale też doskonała szansa na zdobycie doświadczenia. Umiejętności, których się nauczysz w tym czasie przydadzą Ci się do końca inwestorskiego życia, ponieważ szukanie okazji, negocjacje i składanie ofert to chleb powszedni każdego inwestora.

Postaw na rent to rent

Drugą strategią inwestowania w nieruchomości bez pieniędzy jest rent ro rent czyli tzw. podnajem. Mi osobiście pozwoliła ona w bardzo krótkim czasie zastąpić wypłatę i odejść z pracy. Na czym dokładnie polega?

Wynajmujesz nieruchomość od właściciela i podnajmujesz ją innym osobom. Oczywiście, jest to za jego zgodą i wiąże was odpowiednia umowa. Twój zysk to różnica między czynszem pobieranym od najemców, a tym, który musisz zapłacić właścicielowi.  

Jeśli chcesz zwiększyć swoje dochody warto podzielić dom na pokoje lub wynajmować całość na doby (wynajem krótkoterminowy). Jednak w tym przypadku trudniej o zgodę landlorda, najczęściej problemem jest kredyt na nieruchomość lub jej ubezpieczenie.

Pamiętaj, że sama zgoda nie wystarczy. Musisz mieć umowę, która zabezpieczy Cię jako osobę podnajmują, ale także zapoznać się z regulacjami prawnymi np. regulacjami HMO.

A jeśli interesuje Cię strategia rent to rent zapraszam Cię na mój MINI KURS. W jego trakcie pokażę Ci jak i gdzie szukać landlordów, jak prowadzić negocjacje i jak zwiększać swoje zyski. Będę miała też dla Ciebie bonus – umowę rent to rent (między Tobą, a landlord) zupełnie ZA DARMO.

Mini kurs Rent to Rent będzie dostępny w sklepie od czwartku.

JV partnership, jako strategia inwestowania w nieruchomości bez pieniędzy

JV partnership, jako strategia inwestowania w nieruchomości bez pieniędzy

Trzecią ze strategii, jakie przetestowałam to JV partnership. To nic innego jak inwestowanie z kimś innym. Nie masz pieniędzy żeby kupić nieruchomość – znajdź kogoś z kapitałem i zaproponuj mu spółkę.

Brzmi to prosto, jednak zanim zdecydujesz się na JV partnership warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, jest to najdroższa strategia. W tym przypadku musisz oddać aż 50% zysków partnerowi.

Po drugie – jest ryzykowna. Wiele osób, najpierw znajduje deal, a potem desperacko szuka partnera i nie zawsze go znajduje lub trafia na rzetelną osobę. Dlatego nawiązuj relacje zanim ich będziesz potrzebował.

Po trzecie, często partnerzy dobierają się na zasadzie „bo się lubią” i mimo, że bardzo ważne jest aby mieć podobne wartości, cele i plan działania ze swoim partnerem to warto dobrać się tak żeby każdy z nich coś wnosił do spółki. Jeżeli osoba z kapitałem jest zajęta pracą i nie ma czasu to drugi wspólnik powinien być dobry w znajdowaniu okazji, negocjacjach, zarządzaniu budowlańcami itp.

Warto też mieć określony długoterminowy plan z naszym JV partner i przedyskutować (a najlepiej zawrzeć umowę) wszystkie okoliczności. Przykładowo jeśli któryś z partnerów umrze lub będzie chciał się wycofać.

Jak widzisz inwestowanie w nieruchomości bez pieniędzy jest możliwe, musisz tylko podjąc decyzję i wybrać konkretna strategię. A jeśli nie jesteś pewien, która będzie tą najlepszą i od czego zacząć swoją karierę na rynku nieruchomości, zapraszam Cię na konsultację STARTER. W jej trakcie pomogę Ci określić cel, wybrać strategię i ustalić plan działania.

A jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata nieruchomości w UK polecam Ci moje kanały na Facebook i YouTube.

Podziel się:

Facebook
LinkedIn

Najnowsze wpisy

Viewing nieruchomości – co sprawdzić?

Viewing nieruchomości – co sprawdzić? Czy planujesz kupić nieruchomość ? Czy wiesz na co zwrócić uwagę ? Jeżeli nie to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Zakup

Plusy i minusy sourcingu nieruchomości

Sourcing nieruchomości w Wielkiej Brytanii to działalność, która polega na znalezieniu i pozyskaniu nieruchomości w imieniu inwestorów lub klientów. Osoby zajmujące się tym zawodem, zwane

Sourcing Nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii stanowi fascynujące pole do inwestycji i działalności. Jednak, aby osiągnąć sukces w tej konkurencyjnej branży, niezbędne jest zrozumienie i opanowanie

Napisz do mnie jeśli masz dodatkowe pytania

Magdalena Adigwe