Jaką strategię inwestowania w nieruchomości w UK wybrać?

Flipy, najem krótko i długoterminowy, HMO, a może rent to rent – jaką strategię inwestowania w nieruchomości wybrać? Nie ma jednej odpowiedzi, wszystko zależy m.in. od tego ile i w jaki sposób chcesz zarabiać, czy masz duży kapitał, czy nie masz go wcale. Inwestować w nieruchomości w UK można na wiele sposobów, zanim jednak zdecydujesz się na jeden z nich przeczytaj mój artykuł i dowiedz się więcej z czego możesz wybierać.

Ale zanim przejdę do konkretów – PAMIĘTAJ – nie ma jednej najlepszej strategii. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Najważniejsze, aby ta wybrana przez Ciebie odpowiadała Tobie.  

Cash flow czy capital gain, czyli podział strategii inwestowania w nieruchomości w UK

Zacznijmy od głównego podziału strategii inwestowania w nieruchomości w UK. Ze względu na pieniądze, jaki będziesz chciał zarabiać wyróżniamy „cash flow” oraz „capital gain”.  Co to dokładnie oznacza? „Cash flow” to comiesięczny dochód z nieruchomości, natomiast „capital gain” to jednorazowy zarobek – najczęściej większa suma.

Strategie dobre na „cash flow” to:

 • Single let
 • HMO
 • Rent to rent
 • Najem krótkoterminowy

Strategie dobre na „capital gain” to:

 • Flipy
 • Sourcing
 • Wzrost wartości inwestycji

Co ważne obie te strategie nie wykluczają się i można je stosować zamiennie.

Innym podziałem strategii inwestowania w nieruchomości w UK  jest podział ze względu na posiadany kapitał do zainwestowania. W przypadku, kiedy masz dostateczną ilość pieniędzy możesz skupić się na flipach, czy różnych formach najmu.

Jeśli nie masz kapitału nadal możesz inwestować w nieruchomości w UK. Wtedy dobrymi strategiami dla Ciebie będą sourcing, rent to rent, czy Joint Venture.

Od czego zacząć, czyli jak inwestować w nieruchomości w UK

Strategie inwestowania w nieruchomości w UK dobre na początek

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę na rynku nieruchomości w UK warto zacząć od inwestycji z małym ryzykiem i niewielkim wkładem własnym. Po pierwsze to świetny sposób, aby poznać rynek, nauczyć się jak inwestować i co najważniejsze sprawdzić, czy to coś dla Ciebie.

Po drugie zmniejszasz ryzyko straty kapitału. Choć duże deal świetnie wyglądają na papierze lub w opowieściach doświadczonych inwestorów, często wymagają doświadczenia i dużej wiedzy. W innym przypadku niewielkie błędy mogą dużo kosztować.

Od czego zatem zacząć?

Strategie inwestowania w UK dobre na początek to:

 • Sourcing
 • Buy to let (Baby buy to let)
 • Rent to rent
 • Flip

Z czasem możesz powiększać swoje portfolio i wychodzić w coraz lepsze i bardziej opłacalne deal. A jeśli chcesz się dowiedzieć jakie korzyści daje inwestowanie w Wielkiej Brytanii polecam Ci artykuł – Czy warto inwestować w nieruchomości w UK?

Jaką strategię inwestowania w nieruchomości w UK wybrać?

Strategie inwestowania w nieruchomości w UK

Znasz już główne podziały strategii, a także te od których warto zacząć inwestować w nieruchomości w UK. Teraz pokrótce opiszę każdą z nich.

Sourcing

Sourcing to strategia, gdzie Ty proponujesz konkretną inwestycję inwestorowi. W takiej sytuacji po Twojej stronie leży znalezienie okazji, negocjowanie ceny nieruchomości, sprawdzenie rynku, stworzenie oferty dla potencjalnego inwestora i znalezienie samego inwestora. Twoim wynagrodzeniem jest prowizja za znalezienie deal lub cały project management (remont, znalezienie najemców, zarządzanie nieruchomością).

Ile można zarobić na sourcing? Wszystko zależy od ceny nieruchomości, zwrotu z inwestycji i Twoich ustaleń z inwestorem. Średnie ceny za deal wahają się od £2500 do £10 000.

Baby buy to let

To częsty wybór początkujących inwestorów. To niewielkie 2/ 3 pokojowe domy lub mieszkania, które najczęściej wynajmowane są jednej osobie lub rodzinie. Przynoszą stały, miesięczny dochód. Co ważne w takiej sytuacji, oprócz raty kredytu i napraw nie ponosisz żadnych, innych kosztów.

Ile można zarobić na Baby buy to let? W tym przypadku dużo zależy od regionu – inne ceny będą w Londynie, inne w niewielkim mieście w okolicach Liverpool. Średnio z tej strategii inwestowania w nieruchomości w UK możesz otrzymać od £200 do £400 miesięcznie.

Rent to rent

To tzw. podnajem. Dokładniej – posiadając odpowiednią umowę z właścicielem nieruchomości zapewniasz mu gwarantowany czynsz, a sam wynajmujesz jego dom czy mieszkanie. Różnica między należnością dla właściciela, a tym co otrzymasz od najemców to Twój zysk. Przy tej strategii inwestowania w UK to po Twojej stronie są koszty niewielkich napraw. WAŻNE! Zanim zdecydujesz się na rent to rent upewnij się czy właściciel ma odpowiedni kredyt i ubezpieczenie, które pozwolą na podnajem.

Ile możesz zarobić? Średni zarobek z rent to rent to około £100 za pokój.

Flipy

Polegają na podnoszeniu wartości zakupionej nieruchomości i sprzedaży jej z zyskiem. W przypadku tej strategii nie ma ryzyka i problemów ze znalezieniem najemców lub ewentualnymi zniszczeniami domu lub mieszkania. Jednak nie jest to stałe źródło dochodu, dlatego często po sprzedaży jednego domu, musisz szukać kolejnej inwestycji.

Ile można zarobić na flip? Tu podobnie dużo zależy od lokalizacji. Średni zysk to około £20 000.

HMO

Czyli Houses in multiple occupation to nieruchomość, w której mieszkają więcej niż dwie niespokrewnione ze sobą osoby. W większości miast HMO jest regulowane i wymaga specjalnych pozwoleń i licencji. Jeśli zdecydujesz się na tę strategię inwestowania w nieruchomości w UK Twój dom lub mieszkanie muszą spełniać rygorystyczne wymagania.

Ile można zarobić na HMO? To zależy od lokalizacji Twojej nieruchomości, ale także ilości najemców. Średnio jest to od £500 do £1000 miesięcznie.

Strategie inwestowania w nieruchomości w UK

Co wybrać – skorzystaj ze wsparcia eksperta!

Jeśli dopiero zaczynasz, albo masz jedną lub dwie nieruchomości inwestycyjne i nie wiesz, w którą stronę iść – zapraszam Cię na konsultację.

Podczas indywidualnej rozmowy przeanalizujemy Twoją sytuację, a ja przedstawię Ci konkretne opcje i rozwiązania. Dzięki temu zyskasz czas, wiedzę i zminimalizujesz ryzyko nietrafionej inwestycji, a tym samym straty pieniędzy.

A jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata nieruchomości w UK polecam Ci moje kanały na Facebook i YouTube.

Podziel się:

Facebook
LinkedIn

Najnowsze wpisy

Viewing nieruchomości – co sprawdzić?

Viewing nieruchomości – co sprawdzić? Czy planujesz kupić nieruchomość ? Czy wiesz na co zwrócić uwagę ? Jeżeli nie to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Zakup

Plusy i minusy sourcingu nieruchomości

Sourcing nieruchomości w Wielkiej Brytanii to działalność, która polega na znalezieniu i pozyskaniu nieruchomości w imieniu inwestorów lub klientów. Osoby zajmujące się tym zawodem, zwane

Sourcing Nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii stanowi fascynujące pole do inwestycji i działalności. Jednak, aby osiągnąć sukces w tej konkurencyjnej branży, niezbędne jest zrozumienie i opanowanie

Napisz do mnie jeśli masz dodatkowe pytania

Magdalena Adigwe

Chcesz poznać klucz do finansowego sukcesu?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją podróż do sukcesu finansowego, pobierz nasz darmowy ebook, w którym poznasz kluczowe czynniki i dokładnie od czego zacząć.

Darmowy webinar:

7 kosztownych błędów początkującego inwestora

Magdalena Adigwe – ekspert inwestowania w nieruchomości