Różnice pomiędzy HMO, a Buy to let

Choć HMO i Buy to let to strategie polegające na najmie nieruchomości, różnią się pod wieloma względami.  To m.in. opcje finansowania, wymogi, jakie należy spełniać, ilość najemców, czy wysokość zysku. Na czym dokładnie polegają różnice pomiędzy HMO, a Buy to let, i która ze strategii jest dla Ciebie lepsza – tego dowiesz się z artykułu.

HMO i Buy to let – czyli właściwie co?

Zanim przejdę do omówienia różnic pomiędzy HMO i Buy to let, pokrótce przedstawię każdą ze strategii.

HMO, czyli house in multiple occupation, to nieruchomość wynajmowana 2 lub więcej niespokrewnionymi ze sobą osobom. Prościej to nic innego, jak wynajem na pokoje.

Z kolei Buy to let to wynajem nieruchomości jednej osobie lub rodzinie.

Różnice pomiędzy HMO, a Buy to let – finansowanie inwestycji

Różnice pomiędzy HMO, a Buy to let – finansowanie inwestycji

Jeśli planujesz kupić nieruchomość za gotówkę obie strategie nie różnią się. Jednak często, nawet jeśli masz dostateczną ilość kapitału, warto rozważyć opcję kredytu. Dlaczego? Dzięki temu nie „zamrażasz” dużej kwoty i możesz szybko powiększyć swoje portfolio.

Jeśli zdecydujesz się na But to let możesz skorzystać z dedykowanego tej formie inwestowania kredytu. Najczęściej będziesz potrzebować 25% wkładu własnego. Jednak, jeśli chcesz poznać dokładne wymagania, jakie musisz spełniać, aby otrzymać ten kredyt, skontaktuj się z doradcą finansowanym.

W przypadku HMO, aby sfinansować tę inwestycję musisz spełniać bardziej restrykcyjne wymagania. Aby otrzymać kredyt na HMO musisz też być doświadczonym landlord.

Różnice pomiędzy HMO, a Buy to let

Wymogi i pozwolenia

Tu różnice pomiędzy HMO, a Buy to let są już spore. W przypadku drugiej ze strategii będziesz potrzebować ubezpieczenia i standardowych certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo budynku. Dotyczą one m.in. instalacji elektrycznej, gazowej czy systemu przeciwpożarowego.  Jeżeli je spełniasz, bez najmniejszego problemu możesz wynajmować swoją nieruchomość.

W przypadku HMO musisz posiadać licencję. Aby ją otrzymać Twoja nieruchomość musi spełniać konkretne wymagania. Są to m.in. drzwi przeciwpożarowe w każdym pokoju, minimalny wymiar pokoi oraz pomieszczeń ogólnodostępnych, odpowiednia ilość sprzętów, czy innego wyposażenia.

WAŻNE! Oprócz ogólnych, każdy council, może mieć jeszcze dodatkowe restrykcje. Dlatego jeśli zdecydujesz się na tę strategię koniecznie poproś lokalny council o wytyczne dotyczące licencji HMO.

Różnice pomiędzy HMO, a Buy to let  – zarządzanie nieruchomością

W przypadku Buy to let, jak wspominałam nieruchomość wynajmowana jest jednaj osobie lub rodzinie. Tym samym otrzymujesz jeden czynsz i kontaktujesz się w sprawie najmu z jedną osobą. To najemcy są zobowiązani za opłacenie wszystkich rachunków za media. Tym samym Twoja rola sprowadza się do drobnych napraw.

Co do ostatniej kwestii HMO nie różni się od Buy to Let. Na tym jednak podobieństwa się kończą jeśli chodzi o zarządzanie nieruchomością.

W przypadku HMO to Ty pokrywasz wszystkie rachunki, tym samym musisz pamiętać o regularnym ich opłacaniu. Każdy z pokoi wynajmujesz innej osobie i pobierasz od niej czynsz, tym samym musisz się kontaktować z kilkoma osobami na jednej nieruchomości, także w przypadku zalegania z płatnością.

W przypadku HMO jest też większa rotacja najemców, a co za tym idzie ryzyko nie wynajęcia pokoju.

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat HMO i Buy to let zapraszam Cię do zobaczenia mojego wideo.

Zyski

W przypadku zysków, znacznie lepiej wypada HMO, niż Buy to let. Na drugiej ze strategii średnio możesz zarobić około £200/ £400 miesięcznie. Aby zbudować większy cash flow  musisz posiadać około pięciu nieruchomości.

Jeśli chodzi o HMO, Twój zysk zależy w dużej mierze od ilości pokoi jakie wynajmujesz. Średni zarobek to od £500 do nawet £1500 lub więcej.

Co zatem wybrać?

Poznałeś już podstawowe różnice pomiędzy HMO, a Buy to let i zastanawiasz się, która z tych strategii jest dla Ciebie. Jeśli jesteś początkującym inwestorem polecam Ci drugą z nich. Jest to mało ryzykowna strategia i wymaga też małego wkładu własnego.

HMO polecam bardziej doświadczonym inwestorom.

A jeśli jesteś zdecydowany, aby wejść na brytyjski rynek nieruchomości, ale nie wiesz od czego zacząć zapraszam Cię na konsultację STARTER. W trakcie spotkania omówimy Twoje cele, wyznaczymy plan działania, określimy lokalizacje i strategię. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci zacząć swoją karierę jako inwestor.

W razie pytań, zapraszam do kontaktu. A jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata nieruchomości w UK polecam Ci moje kanały na Facebook i YouTube.

Podziel się:

Facebook
LinkedIn

Najnowsze wpisy

Plusy i minusy sourcingu nieruchomości

Sourcing nieruchomości w Wielkiej Brytanii to działalność, która polega na znalezieniu i pozyskaniu nieruchomości w imieniu inwestorów lub klientów. Osoby zajmujące się tym zawodem, zwane

Sourcing Nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii stanowi fascynujące pole do inwestycji i działalności. Jednak, aby osiągnąć sukces w tej konkurencyjnej branży, niezbędne jest zrozumienie i opanowanie

Odkryj potencjał rynku nieruchomości w UK!

Inwestowanie w nieruchomości jest jednym z najpopularniejszych sposobów na budowanie bogactwa i osiąganie stabilnego dochodu pasywnego. Wielka Brytania, ze swoim rozwiniętym rynkiem nieruchomości, stabilnością polityczną

Napisz do mnie jeśli masz dodatkowe pytania

Magdalena Adigwe