Sourcing nieruchomości w UK – czym jest, ile można zarobić i jak robić to dobrze

Jeśli chcesz zacząć inwestować w nieruchomości, ale nie masz kapitału, pieniędzy na depozyt lub jeszcze nie czujesz się na siłach, aby kupić dom, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie sourcing nieruchomości w UK. Na czym polega ta strategia inwestowania, jakie ma plusy i minusy oraz ile można na niej zarobić – tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Na czym polega sourcing nieruchomości w UK?

Sourcing to nic innego jak sprzedanie znalezionego przez Ciebie deal innemu inwestorowi. Jak to wygląda w praktyce?

Znajdujesz nieruchomość w dobrej cenie, nie kupujesz jej, ale tworzysz ofertę, którą pokazujesz inwestorowi z kapitałem. Jeśli go zainteresuje płaci Ci prowizję za znalezienie okazji i sam inwestuje w daną nieruchomość.

Tu często pojawia się pytanie, dla dlaczego dany inwestor sam nie znajdzie okazji i woli płacić innym?

Odpowiedź jest prosta – brak czasu. Z własnego doświadczenia wiem, że czas ma największą wartość. Jeśli Ty zaoszczędzisz jego, on chętnie zapłaci za Twój.  

A o jakich kwotach mówimy?

Ile można zarobić na sourcing nieruchomości?

Nie ma jednej stałej kwoty. Wszystko zależy przede wszystkim od samej okazji, czyli ile zarobi potencjalny inwestor. Na to z kolei ma wpływ m.in. lokalizacja i cena danej nieruchomości. Nie bez znaczenia jest też oferta jaką przygotujesz. To dzięki niej możesz zachęcić inwestora, ale też zniechęcić do współpracy.

Średnio na sourcing nieruchomości w UK możesz zarobić od £3000 do £5000. Jednak, jeśli znaleziony przez Ciebie deal będzie świetna okazją ta kwota może być wyższa.

Plusy i minusy tej strategii

Jak każda strategia inwestowania w nieruchomości, podobnie sourcing ma swoje zalety i wady.

Do pierwszych można zaliczyć na pewno fakt, że nie potrzebujesz kapitału na zakup nieruchomości. Nie musisz też martwić się o kredyt, jego otrzymanie, ale też spłatę. W trakcie szukania deal dla inwestorów zdobywasz wiedzę i doświadczenie w inwestowaniu, którą możesz wykorzystać w przyszłości. Nie przejmujesz się też remontem, znalezieniem najemców, pobieraniem czynszu, czy sprzedażą nieruchomości.

Minusem jest zysk. Otrzymujesz jednorazową prowizję, jeśli nieruchomość byłaby Twoja otrzymywałbyś stałe przelewy na konto lub jednorazowy, ale duży zastrzyk gotówki (w przypadku flipów). Jeśli chcesz zająć się sourcing nieruchomości musisz też mieć czas nie tylko na znalezienie okazji, ale również budowanie niezbędnej sieci kontaktów. Ryzykiem przy tej strategii jest też znalezienie inwestora, który kupi od Ciebie deal i przekonanie go do współpracy z Tobą.

Z tym ostatnim możesz sobie poradzić przygotowując profesjonalną i rzetelną ofertę.

Sourcing nieruchomości w UK

Jak przygotować ofertę?

Jeśli chcesz zająć się sourcing nieruchomości, to oprócz umiejętności znajdowania intratnych okazji musisz umieć je „sprzedać” inwestorom. W tym celu powinieneś przygotować ofertę. To dokument, w którym powinny się znaleźć m.in. informacje:

  • o samej nieruchomości, ale również okolicy w jakiej się znajduje
  • jej cenie
  • wyliczenie, które jasno pokazuje zysk potencjalnego inwestora
  • korzyści ze współpracy z Tobą oraz krótka notka, kim jesteś i jakie masz sukcesy na swoim koncie

Jeśli nie wiesz jak stworzyć ofertę dla inwestora lub masz gotową, ale nie przynosi ona rezultatów zapraszam Cię na konsultację ANALIZA DEALA. W jej trakcie przeanalizujemy stworzony przez Ciebie dokument lub wspólnie przygotujemy nowy.

Sourcing nieruchomości w UK– jak znaleźć okazję?

Szukając okazji musisz wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale też strategie, które najlepiej sprawdzają się w danej lokalizacji. Często inwestor może nie znać danego miasta, ale chętnie w nim zainwestować, jeśli pokażesz mu konkretne korzyści i zysk.

Jako sourcer musisz pamiętać o budowaniu dobrych relacji z agencjami nieruchomości. W UK większość transakcji sprzedaży odbywa się z ich pomocą. A jak najlepiej to zrobić dowiesz się z mojego wideo z Joanną Ptasińską „Jak wygląda współpraca z agencją nieruchomości w UK”.

Często znacznie bardziej intratne deal znajdziesz szukając nieruchomości bezpośrednio od właściciela i z nim negocjując cenę. Więcej na ten temat przeczytasz w moim artykule „Jak znaleźć okazję na rynku nieruchomości w UK prosto od właściciela”.

Oczywiście możesz też wyszukiwać deal na serwisach typu RightMove czy Zoopla, niestety tam coraz trudniej o okazję inwestycyjną.

Jak znaleźć inwestora?

Wiele osób, które dopiero chcą zacząć sourcing nieruchomości boją się, że nie uda im się znaleźć inwestora z kapitałem. Rozumiem tą obawę, bo myślałam podobnie i z doświadczenia wiem, że potrzebna jest cierpliwość oraz że nie wolno poddawać się po pierwszym niepowodzeniu.

Co zatem możesz zrobić?

Po pierwsze daj się znaleźć! W tym celu warto uczestniczyć w spotkaniach networkingowych i mówić o tym czym się zajmujesz. Ale uwaga! Warto się koncentrować na tych eventach, gdzie są szanse spotkania inwestorów, albo przynajmniej osób z kapitałem.

Pamiętaj też, że często osoby z drugiej grupy nie znają się na nieruchomościach, ale mają spore oszczędności i chętnie je zainwestują. W tym przypadku możesz powiększyć swoją ofertę o przeprowadzenie remontu, czy całe zarządzanie nieruchomością.

Nie wstydź się też mówić o tym czym się zajmujesz. W tym celu możesz wykorzystać social media i stronę internetową. Nie tylko będziesz bardziej rozpoznawalny, zwiększysz swój zasięg, ale też będziesz bardziej profesjonalnym partnerem dla potencjalnego inwestora.

A jeśli chcesz zacząć inwestować, nie wiesz jeszcze czy sourcing nieruchomości w UK będzie dla Ciebie i chcesz dowiedzieć się od czego zacząć – zapraszam Cię na konsultację STARTER. W jej trakcie nie tylko ustalimy wspólnie Twój cel, ale też wybierzemy strategie i ustalimy plan działania.

Zapraszam Cię także na moje pozostałe kanały Facebook i YouTube, gdzie zamieszczam najnowsze informacje ze świata nieruchomości w UK.

Podziel się:

Facebook
LinkedIn

Najnowsze wpisy

Viewing nieruchomości – co sprawdzić?

Viewing nieruchomości – co sprawdzić? Czy planujesz kupić nieruchomość ? Czy wiesz na co zwrócić uwagę ? Jeżeli nie to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Zakup

Plusy i minusy sourcingu nieruchomości

Sourcing nieruchomości w Wielkiej Brytanii to działalność, która polega na znalezieniu i pozyskaniu nieruchomości w imieniu inwestorów lub klientów. Osoby zajmujące się tym zawodem, zwane

Sourcing Nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii stanowi fascynujące pole do inwestycji i działalności. Jednak, aby osiągnąć sukces w tej konkurencyjnej branży, niezbędne jest zrozumienie i opanowanie

Napisz do mnie jeśli masz dodatkowe pytania

Magdalena Adigwe