Viewing nieruchomości – co sprawdzić?

Viewing nieruchomości – co sprawdzić? Czy planujesz kupić nieruchomość ? Czy wiesz na co zwrócić uwagę ? Jeżeli nie to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Zakup domu to ważny krok w życiu. Bez różnicy czy kupujesz go dla siebie. Czy może jest to zakup inwestycyjny. To ważna i przyszłościowa decyzja. Często jest to również ryzykowne. Nieruchomości na rynku wtórnym potrafią mieć ukryte wady. Czy wiesz co jest najważniejsze aby sprawdzić podczas viewingu zanim kupisz nieruchomość? Poniżej przedstawię 7 ważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę oglądając dom. Pamiętaj, że lista rzeczy do sprawdzenia jest długa, a poniższy artykuł wyszczególnia kilka z nich.

1. Spójrz z dystansu

Przyjdź na viewing trochę wcześniej. Stań dalej od domu i dokładnie się przyjrzyj. Poszukaj linii prostych na dachu, oknach i drzwiach. Sprawdź również stan komina. Czego szukasz oglądając tak dom? Wszelkiego rodzaju skrzywień czy nierówności. Sprawdź również czy nie ma niedociągnięć między dachówkami. Oceń również dom od tyłu. Ściany, odpływy, rury, rynny, deski szczytowe oraz czołowe. Zanim zdecydujesz się na zakup domu szukaj rzeczy, które nie wyglądają normalnie. Pamiętaj często są one przykryte abyś ich nie zobaczył.

2. Poczuj zapach

Wchodząc do domu użyj swojego nosa. Możesz się dużo dowiedzieć jeśli otworzysz się na zapach. Częstym problemem w UK jest wilgoć. Jeśli poczujesz zapach stęchlizny koniecznie sprawdź ściany i podłogi. Może być na nich pleśń szkodliwa dla zdrowia. Spróbuj wyczuć czy w domu nie ma szczurów lub insektów. Okropny smród może również pochodzić z kanalizacji. Sprawdź czy są ślady, że woda długo stała. To ważny krok do sprawdzenia jeśli decydujesz się na zakup domu. Zapchana kanalizacja może powodować osiadanie budynku.

3. Skrzynka elektryczna

Po skrzynce elektrycznej można stwierdzić czy dom wymaga ponownego okablowania. Wymiana samej skrzynki to nie duży koszt. Natomiast aby okablować dom będziesz potrzebować około £2000. Pamiętaj, że według prawa musisz mieć Electrical Certyficate jak wynajmujesz nieruchomość. Musi on być również aktualizowany co 5lat. Nie idź na skróty jeżeli chodzi o bezpieczeństwo.

4. Pęknięcia

Pęknięcia wywołują panikę u niedoświadczonych inwestorów. Przede wszystkim ustal dlaczego tam są i czy problem został rozwiązany. Często pęknięcia spowodowane są niedrożnym odpływem zewnętrznym. Jest to stosunkowo łatwy problem do rozwiązania. Najgroźniejsze są pęknięcia powyżej 5mm. Świadczą o problemach strukturalnych. W takim przypadku należy zrobić „survey”. Pozwoli on ustalić jak daleko posunęły się zniszczenia. Zanim zdecydujesz się na zakup domu dobrze obejrzyj wszystkie ściany.

5. Bojlery i ogrzewanie

Jeżeli decydujesz się na zakup domu z ogrzewaniem gazowym koniecznie spytaj o ostatni serwis bojlera. Pozwoli Ci to ustalić czy będzie  trzeba wymienić bojer i grzejniki. Jeżeli w nieruchomości nie ma gazu zorientuj się ile kosztuje podłączenie. Możesz również rozważyć inne elektryczne rozwiązania. Myśl przyszłościowo. W domu nie może być zimno.

6. Podłoga

Dobrze przyjrzyj się również podłodze. Warto stanąć na środku i podskoczyć. W każdym pokoju. Czy podłoga wykonuję sprężyste ruchy? Może być to oznaką spróchnienia drewna. Sprawdź również czy listwy przypodłogowe nie wymagają wymiany. Porządnie zrobiona podłoga posłuży przez długi czas.

7. Okna

Przyjrzyj się oknom w każdym pomieszczeniu. Sprawdź czy się otwierają i zamykają. Od 2002 roku okna muszą być FENSA zatwierdzone. W domu, który kupisz możesz mieć starsze okna. Przygotuj się w takim wypadku na koszt wymiany. Spójrz również na okna z zewnątrz. Szczególnie zobacz czy nie ma pęknięć na nadprożach. W wynajmowanych domach zmienią się przepisy od 2025r. Będzie trzeba osiągnąć D rating więc weź to już teraz pod uwagę.

Jak widzisz jest wiele rzeczy do sprawdzenia przed zakupem domu. Nie lekceważ żadnej z nich. Często dom może z pozoru wyglądać na zadbany. Jeżeli jednak chcesz wiedzieć jakie koszty pochłonie remont koniecznie sprawdź wszystkie zapisane powyżej rzeczy. Niektóre  z nich mogą wydawać się błache, ale każda generuję koszt. Pamiętaj zakup domu to nie jest łatwa decyzja. Nie podejmuj jej pochopnie.

Podziel się:

Facebook
LinkedIn

Najnowsze wpisy

Viewing nieruchomości – co sprawdzić?

Viewing nieruchomości – co sprawdzić? Czy planujesz kupić nieruchomość ? Czy wiesz na co zwrócić uwagę ? Jeżeli nie to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Zakup

Plusy i minusy sourcingu nieruchomości

Sourcing nieruchomości w Wielkiej Brytanii to działalność, która polega na znalezieniu i pozyskaniu nieruchomości w imieniu inwestorów lub klientów. Osoby zajmujące się tym zawodem, zwane

Sourcing Nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii stanowi fascynujące pole do inwestycji i działalności. Jednak, aby osiągnąć sukces w tej konkurencyjnej branży, niezbędne jest zrozumienie i opanowanie

Napisz do mnie jeśli masz dodatkowe pytania

Magdalena Adigwe

Chcesz poznać klucz do finansowego sukcesu?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją podróż do sukcesu finansowego, pobierz nasz darmowy ebook, w którym poznasz kluczowe czynniki i dokładnie od czego zacząć.

Darmowy webinar:

7 kosztownych błędów początkującego inwestora

Magdalena Adigwe – ekspert inwestowania w nieruchomości